Pedodoncja – stomatologia dziecięca

Większość z nas przyjęło swoją pierwszą wizytę u dentysty raczej bez entuzjazmu, dlatego tym bardziej powinniśmy zadbać, aby nasze dzieci nie musiały przeżywać z tego powodu stresu! Odpowiednio kontrolowany rozwój uzębienia u dzieci pozwala na unikniecie większości typowych dla wieku dziecięcego chorób (np. próchnica wczesna), a co za tym idzie, zaoszczędzenie naszym pociechom stresu lub bólu w przyszłości.

KIEDY PO RAZ PIERWSZY PRZYPROWADZIĆ DZIECKO DO STOMATOLOGA?

Istotnym elementem rozwoju dziecka jest wyrzynanie się zębów mlecznych. Już na tym etapie (ok. 1 roku życia) młody pacjent powinien odbyć swoją pierwszą wizytę u stomatologa, by przeprowadzić badania kontrolne mające na celu sprawdzenie czy rozwój uzębienia oraz twarzy przebiega prawidłowo. Rodzice otrzymują również cenne wskazówki dotyczące profilaktyki oraz prawidłowego dbania o rozwój uzębienia dzieci. Pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za wyrabianie w naszych dzieciach pozytywnych nawyków dotyczących higieny jamy ustnej oraz regularnych wizyt kontrolnych u lekarzy stomatologów!

CZYM RÓŻNI SIĘ LECZENIE ZĘBÓW U DZIECI OD LECZENIA DOROSŁYCH?

Ze względu na odmienną budowę zębów mlecznych i narządu żucia u młodych pacjentów konieczna jest szczegółowa wiedza oraz kwalifikacje lekarza. Poza tym praca z dziećmi wymaga od lekarza umiejętności postępowania z maluchami, stworzenia przyjaznej atmosfery i dobrych skojarzeń już od pierwszej wizyty. Najdzielniejszych pacjentów nagradzamy dyplomami lub odznakami 🙂

CO TO JEST LAKOWANIE? CZYM RÓŻNI SIĘ OD LAKIEROWANIA I LAPISOWANIA?

Lakowanie – profilaktyczne zabezpieczenie miejsc podatnych na próchnicę (bruzd, szczelin) poprzez uszczelnienie ich specjalnymi żywicami.

Lakierowanie – nakładanie lakierów fluorowych na całą powierzchnię zębów. Zabieg ten zabezpiecza przed próchnicą oraz wzmacnia szkliwo.

Lapisowanie – nałożenie substancji bakteriobójczej na ząb, który ze względu na duże szkody poczynione przez próchnicę, nie nadaje się do wypełnienia.

Udostępnij:

Ułatwienia dostępu