Protetyka

Ubytek nawet jednego zęba nie jest obojętny dla działania całego układu zębowego. Powstanie luki w tak spójnym systemie skutkuje przesuwaniem się pozostałych elementów, obracaniem się zębów, a nawet zanikiem kości. Długotrwały brak nawet pojedynczego zęba może również prowadzić do nieprawidłowości w stawach skroniowo-żuchwowych oraz utraty kolejnych zębów.

Protetyka to dział stomatologii zajmujący się odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub ich znacznemu uszkodzeniu.

W naszym gabinecie do uzupełnienia brakujących zębów stosujemy protezy akrylowe, korony porcelanowe na podbudowie metalowej lub pełnoceramiczne PROCERA. Na wszystkie prace protetyczne udzielamy rocznej gwarancji z wyjątkiem pełnoceramicznych prac typu PROCERA (korony, mosty, łączniki do implantów) z pięcioletnią gwarancją.

Alternatywą bardziej nowoczesną dla klasycznych prac protetycznych uzupełniających braki w uzębieniu są implanty.

W obrębie protetyki wykorzystywanych jest wiele możliwości uzupełnienia brakującego uzębienia, np.:

Licówka – cienki płatek wykonany z porcelany, przyklejany na powierzchnię naturalnego zęba. Licówka maskuje wszelkiego rodzaju niewielkie niedoskonałości zębów, takie jak przebarwienia, nieestetyczny kształt lub położenie zębów (np. przerwa między „jedynkami”), pozwala również w niektórych przypadkach uniknąć długotrwałego i kosztownego leczenia ortodontycznego. Wstawienie licówki jest zabiegiem nieskomplikowanym, bezbolesnym. Na pierwszej wizycie lekarz powinien przeprowadzić wywiad medyczny z pacjentem w celu ustalenia ewentualnych przeciwwskazań lub ryzyka (np. zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci, które mogłyby zbytnio obciążyć licówkę i doprowadzić do jej uszkodzenia). Przed wykonaniem licówek zalecane jest także wyleczenie pozostałych zębów, usunięcie osadu oraz ewentualnie wybielenie zębów. Kolejnym etapem jest deliktane zeszlifowanie zęba od strony przedniej oraz pobranie wycisku protetycznego, który wysyłany jest do laboratorium w celu wykonania idealnie dopasowanej licówki. Na kolejnej wizycie lekarz mocuje licówkę za pomocą specjalnego kleju.

Korona – uzupełnienie protetyczne pojedynczego zęba, które odbudowuje i jednocześnie wzmacnia zniszczony ząb. Korony wykonane mogą być z porcelany na podbudowie metalowej (metal nie jest widoczny, jest tylko czapeczką pokrytą porcelaną) lub bardziej estetyczne, pełnoceramiczne (czapeczka pod porcelaną jest również ceramiczna). Aby założyć koronę konieczne jest oszlifowanie zęba z każdej jego strony, aby przygotować miejsce dla przyszłej korony. Po oszlifowaniu lekarz pobiera wycisk protetyczny (wysyła się go do laboratorium wraz z określeniem indywidualnie dobranego koloru przyszłego uzupełnienia protetycznego) oraz zakłada tymczasową koronę na oszlifowany ząb, co pozwala na bezproblemowe funkcjonowanie pacjenta do czasu wykonania przez technika dentystycznego indywidualnie dopasowanej korony ceramicznej. Na kolejnej wizycie lekarz kontroluje gotową koronę dokładnie sprawdzając jej dopasowanie. Na tym etapie pacjent ma również możliwość sprawdzenia swoich odczuć (wrażeń) z komfortu nowego uzupełnienia protetycznego. Jeśli wszystko jest prawidłowo dopasowane, kolor odpowiednio dobrany, koronę można na stałe zacementować, czyli osadzić. W wyjatkowych sytuacjach, np. gdy ząb jest na tyle zniszczony, że korona nie zdoła się na nim utrzymać, przed szlifowaniem zęba wzmacnia się go stosując tzw. sztyfty, czyli wkłady łączące korzeń zęba z jego koroną. Stanowią one wzmocnienie konstrukcji dla utrzymania przyszłej korony.

W przypadku braku jednego lub kilku zębów stosuje się:

Most – to również cementowana praca protetyczna, jakby połączone ze sobą w szeregu korony. W przypadku braku jednego zęba, szlifuje się zęby sąsiednie tak, aby założyć na nie korony, które podtrzymują środkowe „przęsło” mostu, które uzupełnia brakujący ząb.

Podsumowując, wstawienie licówki jest zabiegiem wykonywanym raczej w celu poprawy estetyki uśmiechu, natomiast korona, most oraz implant wzmacnia słaby ząb tak, by zabezpieczyć go do dalszego prawidłowego funkcjonowania.

Udostępnij:

Ułatwienia dostępu