Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Dzięki nowoczesnej endodoncji mikroskopowej (leczeniu kanałowym pod mikroskopem) możliwe jest odnalezienie wszystkich kanałów, ich udrożnienie, dokładne oczyszczenie, wysuszenie i wypełnienie. Precyzyjnie wykonany każdy etap tego endodontycznego zabiegu pozwala nam zagwarantować Państwu sukces w takim leczeniu kanałowym.


ENDODONCJA, CZYLI LECZENIE KANAŁOWE ZĘBÓW – KROK PO KROKU

Idealną sytuacją dla każdego znas byłoby posiadanie naturalnie zdrowych, mocnych zębów. Niestety w większości przypadków wizyty u lekarza stomatologa są koniecznością, zwłaszcza gdy pojawia się ból lub część zęba ukruszy się, co wygląda nieestetycznie. Leczenie kanałowe (czyli endodoncja) jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych metod leczenia zębów. Aby przekonać się o jej dużych możliwościach uzyskania pozytywnych efektów najlepiej poznać przebieg leczenia krok po kroku.

Krok 1: Budowa zęba.
Ząb generalnie służy do krojenia i rozdrabniania pokarmu, a także do do ochrony nerwów i naczyń krwionośnych (zwanych miazgą zębową) usytuowanych w kanale korzeniowycm i odpowiedzialnych za jego procesy życiowe. Zbudowany jest z zębiny, która w obrębie korony pokryta jest szkliwem. Stanowi ona rdzeń zęba.

Krok 2: Skąd się bierze stan zapalny?
W pewnych sytuacjach do delikatnej struktury miazgi mogą dostać się drobnoustroje, które rozmnażając się mogą spowodować utworzenie stanu zapalnego miazgi, co objawia się silnym bólem. Infekcja może rozprzestrzenić się na kość wokół bolącego zęba, lub spowodować stan ropny oraz obumarcie miazgi. W takiej sytuacji leczenie kanałowe jest najlepszym rozwiązaniem.

Krok 3: Od czego zacząć?
Lekarz określa długość oraz kształt kanału na podstawie zdjęcia rentgenowskiego lub przy pomocy urządzenia do mierzenia długości kanałów, następnie ostrożnie otwiera wejścia do kanałów. Aby do odsłoniętego zęba nie przedostały się bakterie ze śliny oraz dla ochrony przed środkami chemicznymi, którymi oczyszcza się kanał, leczony ząb osłania się specjalną gumą nazywaną koferdamem. Kanały oczyszcza się i opracowuje specjalnymi narzędziami wykonanymi ze stopów niklowo-tytanowych aby dokładnie usunąć bakterie z zainfekowanego fragmentu miazgi oraz z otaczającej ją zębiny. Nowoczesny sprzęt pozwala na dokładne oczyszczenie i wypłukanie środkami bakteriobójczymi nawet bardzo krętych i wąskich kanałów.

Krok 4: Endodoncja mikroskopowa.
Aby jak najlepiej dotrzeć do wąskich kanałów, konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu do optycznego powiększenia obrazu. Nowoczesne mikroskopy stomatologiczne pozwalają na uzyskanie dokładnego, kilkukrotnego powiększenia, a tym samym dokładniejszego obrazu leczonego zęba dla skrupulatnego wykonania nawet skomplikowanych zabiegów.

Krok 5: Wypełnienie kanału.
Końcowym etapem leczenia jest wypełnienie korzenia materiałem światłoutwardzalnym, co gwarantuje hermetyczne zamknięcie korzenia oraz zabezpieczenie przed dostaniem się bakterii i powstaniem stanu zapalnego.


SAME ZALETY NOWOCZESNYCH METOD LECZENIA

  1. Skrócony czas leczenia.
  2. Zmniejszone uczucie dyskomfortu podczas zabiegu.
  3. Dokładniejsze oczyszczenie z bakterii.
  4. Możliwość opracowania i wypełnienia nawet najbardziej krętych i wąskich kanałów.
  5. Szczelne wypełnienie zapobiega nawrotom infekcji.
  6. Dobrze wyleczony ząb może nam służyć jeszcze wiele lat.


Post scriptum. Na czym polega resekcja wierzchołka korzenia?
W przypadku gdy dochodzi do zapalenia przyzębia oraz kości wokół chorego zęba, samo leczenie endodontyczne może nie być wystarczające. Resekcja wierzchołka korzenia polega na chirurgicznym wycięciu wierzchołka chorego korzenia wraz z ogniskiem zapalnym. Zabieg przeprowadza się przy znieczuleniu miejscowym.

Udostępnij:

Ułatwienia dostępu